Tuesday, September 28, 2010

Market Analysis : Week 15

Week 15, September 23

Still more cooking and storing than blogging. But no throwing away of things that have gone bad, so these savings are real, at least, assuming I'd be buying this much food at the farmers' market, not letting my inner cheapskate talk me into buying some cheaper, less local option at the grocery store in-season, and so on.

While I've been fairly busy and tired for elaborate food projects (or for posting and photographing things for that matter), simple things are still a fine way to eat farmshare food. We steam many of the greens that arrive in the box and save them for later, when we'll be missing the freshest food in the winter. Last night we ate dinner consisting of leftovers plus freshly steamed broccoli. The most complicated leftover was a bread salad in which many farmshare vegetables, particularly tomatoes, were chopped up and tossed in a dressing of vinegar, olive oil, and tomato juice. I suppose the beet tzatziki (shredded boiled beets, yogurt, garlic, lemon juice, and dill) was about as complicated, but I've made it so many times that it doesn't feel that way. We also ate boiled farm potatoes that were cooked a few days ago.

1 bunch kale: $2.50
1 bunch parsley: $2
2 lb 13 oz tomatoes: $7
10 oz broccoli : $1.87
1 bunch bok choi (a variety with darker leaves): $3.50
14 oz fall turnip : $1.75
1.25 lb acorn squash: $1.25
1/2lb bell pepper : $1.50
2 hot peppers: $0.50
3.25lb potatoes : $9.75
1 lb red onion: $2

Total: $33.62

Monday, September 20, 2010

Market Analysis: Week 14

Week 14, September 16

4 lb Acorn Squash (2 squashes): $1/lb, $4
4 lb Tomatoes (about a dozen tomatoes, orange and red): $2.5/lb, $10
Hot Peppers: 4 hot peppers, 25c ea, $1
1.5lb Peppers (1 orange, 2 red, 1 green): $3/lb, $4.50
3 Leeks: $3
1 Head lettuce: $2.50
1 bunch chard : $2.50
1 bunch Hon Tsai Tai: (an Asian green with edible stems and flowers): $3
Dill: $2 / bunch

Total: $32.50

Saturday, September 4, 2010

Market Analysis : Week 12 & 13

My farmshare ate my blogging the past few weeks - but I'm still here, cooking my way through the late summer bounty and then some. (Why no, it's not almost fall, and it wasn't 55F this morning, and I'm not in denial.) So we'll catch up on 2 weeks at once.

Week 12's share, September 1:

Sweet Corn: 6 ears plus bonus baby corn again. 50c/ear - $3
2.5 lbs Spaghetti Squash: $2.50
1 lb Carrots: $2
1 lb 9 oz Cucumbers: $3
Red Peppers: 50c
2 Leeks: $2
1 Kohlrabi: 50c
2lb 10oz Tomatoes: $6.50
2 Jalapeno Peppers: 25c ea, $0.50
1 head of red "Magenta" lettuce: $2.50
1 large bunch Bok Choy: $2.50
1 bunch Cilantro: $2
1 bunch Dill: $2

Total: $29.50

Week 13's share, September 9:
4 lbs 6 oz tomatoes : $11
2 Jalapeno peppers : 25c ea, $0.50
1 head of lettuce: $2.50
1 bunch basil: $2
1 lb 11oz cucumbers: $3.37
3 bell peppers (14 oz): $2.60
4 red onions (10 oz): $1.25
2 lb 4 oz potatoes: $6.75
6 ears corn: $3

Total: $32.97
Savings at the end of this week is up past $75!

In addition to all this (forgetting I'd probably get *plenty* of corn and tomatoes in the regular share) I ordered extra tomatoes at $1.50 a lb and corn at $3/a dozen and basil at $3/a lb. I made sauce with the tomatoes (and plenty of the ones from the share), pesto with the basil, and froze the corn - half as frozen cooked kernels and half in a creamy corn soup. It's all finally in the freezer, and I've still got roasted jalapenos to cook with the rest of the tomatoes into some salsa to freeze.